Zašto vježbati?

Mislim da nema dileme zašto je važno vježbati, zbog čega je dobro i do čega nas redovna tjelovježba dovodi. Portali su prepuni takvih članaka, ali većina nakon što pročita bar jedan ima komentar “Ma ko će vježbati”, “Nemam ja vremena”, “Ne mogu zbog djece”, “Previše imam obaveza na poslu” itd.

Zbog svega navedenog, često naša želja za vježbanjem ostane samo na tome, te zaboravimo da vježbanje:

• spriječava srčana oboljenja
• smanjuje krvni tlak
• umanjuje šećer u krvi
• smanjuje holesterol
• štedi srce (tako što jača srce i štedi ga da radi u “većoj brzini”
• kontrolira tjelesnu težinu (mislim da je to mnogim ženama bitnije od samog srca i holesterola, nažalost! Ali srećom, jedno uz drugo ide)
• otklanja stres i tugu (niske razine serotonina povezano je s depresijom i anksioznošću. A upravo ga vježbanje povećava! Probajte samo napraviti 30-minutno vježbanje i osjetit će te na sebi o čemu govorim! Garantiram!)

Znate vi to sve, ali jeste li svjesni toga? Kada bi bili istinski svjesni benefita vježbanja za zdravlje, da li bi se nešto promijenilo? Kada bi postali svjesni da tih sat vremena za sebe NIJE SEBIČNO, bi li se nešto promijenilo?

NE POSTOJI BOLJI LIJEK ZA ZDRAVLJE OD TJELESNE AKTIVNOSTI!

Kada se osjećate loše, depresivno, tužno, možda je pravo vrijeme za jednu posebnu “tabletu” , TRENING! Najprirodniji antidepresiv. Koristeći te “tablete” svakodnevno, garantiram vam bolji osjećaj, sreću i zadovoljstvo.

U radu sa svojim klijentima, najčešće se susrećem s izjavama poput: “ali ne stignem odvojiti vrijeme za sebe, tada se osjećam sebično”. Kada ste vi zadovoljni, zdravi i produktivni, samo takvi možete biti od najbolje koristi vašim najmilijima. Ako ste razdražljivi, tromi i bezvoljni, šta oni imaju od vas osim automazicije PRANJA-KUHANJA-POSPREMANJA? Vrijeme je da odvojite sat vremena za sebe. Gledajte na to kao na ulaganje u zajednicu! Žena je temelj kuće! A sretna i zdrava žena, zdrava i sretna okolina! Dakle, sve je….samo nije sebično!

JUČER PROŠLO, DANAS DOŠLO.

Upravo sada dok ovo pišem, sam starija od sinoć. Da! Iako su godine samo broj, moramo znati realnu činjenicu, tijelo je svakim danom starije. Starenje je najnormalniji proces živog bića. Ne možemo ga spriječiti, ali UTJECATI NA TO – ITEKAKO!
Upravo je to pravi razlog da se krene s boljim životnim navikama. O vašem načinu života sve ovisi. Zapamtite ovo! “O vašem načinu života sve ovisi!” Želite li 50+ provesti u zdravlju i vitalnosti ili u bolešću i tromosti. Sve je na vama. O vašim navikavama ovisi vaša dijagnoza. Nekada je jednostavnije ići linijom manjeg otpora, vjerovati kojekakvim čudotvornim tabletama, čajevima, žvakama, kremama itd. Ne nasjedajte na takve marketinške trikove i preuzmite stvar u svoje ruke! Ako vjerujete da će neka tableta od 100,00KM ubrzati metabolizam i smanjiti holesterol, zašto ne povjerujete da će redovna tjelesna aktivnost doprinjeti upravo tome.

ZNATE LI ŠTO SE DOGAĐA SA TIJELOM?

Kada pređemo četrdeset a posebno pedeset godina, dolazi do brojnih promjena u organizmu. Narušava se homeostaza (ravnoteža fizioloških funkcija u organizmu) organizma, a o nama ovisi kojom će brzinom to ići. Vodimo li neaktivan način života, narušavanje homeostaze se samo ubrzava. A sumnjam da vam je to cilj.

• “Pri rastu i razvoju sve tjelesne, psihološke i socijalne sposobnosti kreću se od nekog početka do svoje maksimalne vrijednosti, dok u starenju te iste vrijednoisti idu od svojeg maksimuma prema nižim vrijednostima i konačno propadaju.” – (Lepan Ž.,Leutar Z., 2012.)

• “Tjelesna neaktivnost djece štetna je za rast i razvoj, tjelesna neaktivnost odraslih štetna je po zdravlje, a tjelesna neaktivnost starijih opasna je po život.” – (Medved, 1976.)

• “Smatra se da najmanje 50% promjena pripisanih starenju u populaciji razvijenog svijeta spada u atrofiju uslijed neaktivnosti.” – (Mišigoj – Duraković, 2005.)

Ovo su samo neke od naučno istraženih činjenica vezanih za neaktivnost. Ako uz neaktivnost imamo i neodgovarajuću prehranu, stres i ostale poroke, te loše životne navike, vrijeme je da se zapitamo.

ŽENE I REALNOST

Sve te loše životne navike pridonose bržem stvaranju metaboličkog sindroma u koji se ubraja inzulinska rezistencija, visoka visceralna mast, povišen holesterol i povišen krvni tlak. Uz sve, naglasila bih i stanja koja su više karakteristična za žensku populaciju.

MENOPAUZA

Stanje, a ne bolest. Upamtite to! Stanje koje treba prihvatiti i iskoristiti na najbolji mogući način. Baš je to najbolja prilika da se motivirate i mijenjate svoj način života na bolje – kroz vježbanje, adekvatnu prehranu i kroz male rituale za sebe. Sve nabrojano je zapravo prava metoda i lijek za ublažavanje simptoma menopauze! Ona predstavlja završetak reproduktivne sposobnosti žena, a posljedica je hormonskih promjena. Zbog pada ženskog spolnog hormona estrogena dolazi do hormonskog disbalansa u organizmu. Umor, iscrpljenost, depresija, noćno znojenje, loš san, povećanje tjelesne težine, slaba kosa i nokti, pad libida, usporen metabolizam, pad kognitivnih funkcija mozga, razvoj osteoporoze – sve su to popratni znaci ovog stanja. A dobra stvar je ta što mi možemo itekako utjecati na to.

OSTEOPOROZA

Starenjem se gustoća kostiju smanjuje, a osteoporoza je izrazit gubitak koštane mase zbog čega kosti postaju slabe, krhke i lomljivije. Uzrok tome je gubljenje minerala, vitamina D, smanjena proizvodnja spolnih hormona te svakako način života koji utječe na sve navedeno. U mladosti nam je tijelo podložno anabolizmu pa samim time brže proizvodi novu kost nego što razara staru i tako se ukupna koštana masa povećava, a nakon 30-ih godina ljudi postižu vrhunac koštane mase. I tad kreće progresivni pad. Naravno, intenzitet opadanja ovisi o vama. Osteoporoza najčešće pogađa žene, a naprisutnija je postmenopauzalna osteoporoza. Nastaje zbog prirodnog pada ženskog spolnog hormona estrogena , koji pomaže apsorpciji kalcija u kosti. Tjelesnom aktivnošću znanstveno dokazano smanjujemo brzinu opadanja koštane mase. A sve je to još efikasnije uz adekvatnu prehranu, dovoljan unos minerala (kalcij), te vitamina D i uz boravak na suncu (uz izbjegavanje visokog UV zračenja).

AKTIVNOSTI ZA ZDRAVE KOSTI

Koristite stepenice, parkirajte dalje od radnog mjesta, čišćenje kuće zamislite kao jednosatni trening – upalite sebi muziku i krenite! Kuća će biti čista, a vi zdravije. Dok perete zube, napravite 20 čučnjeva, dok gledate TV – svakih 15 min. ustanite i odradite isto. Još jedan bitan savjet: uključite i partnera ili drugaricu u isto i budite jedno drugome podrška. Dogodit će se jednom da nećete imati volje za vježbanjem pa vas možda oni motiviraju. Kad oni budu bez volje, tu ste vi da ih aktivirate. Sve je lakše u timu. Jer ako motivacija popusti, tu je navika koja će vam pomoći da održite kontinuitet i dosljednost. A naviku postižete VI! Jednom kad se stekne navika – ni kiša, ni snijeg, ni bilo koje druge okolnosti vas ne mogu spriječiti.

ZAŠTO STALNO NAGLAŠAVAM NAVIKU?

Kad steknemo dobru naviku, na nju ne utječe jesmo li raspoloženi ili ne. Trening se odrađuje jer ga trebate i Vi i Vaše tijelo. Sve što je privremeno, nije dobro ni efikasno. Pazite se brzih dijeta koje često imaju jojo efekat. Kile brže vratite nego ih skinite . Ništa nije moguće napraviti preko noći.

Steknite naviku i naučite se voljeti.

Za kraj, pročitajte tekst još jednom.

“Acta, non verba – Djela, ne riječi!” 😉

You Might Also Like